دلیل پر رنگ‌تر شدن رای روحانی در سال ۹۶ – قیمت طلا و ارز

محمود میرلوحی در روزنامه اعتماد نوشت: رای آقای روحانی در سال ٩٦ پر رنگ‌تر از رایش در سال ٩٢ بود و دلیل آن را می‌توان دو قطبی برجسته‌ای دانست که در جریان انتخابات رخ داد و مواضع آقای روحانی نیز اصلاح‌طلبانه‌تر شد
محمود میرلوحی در روزنامه اعتماد نوشت: رای آقای روحانی در سال ٩٦ پر رنگ‌تر از رایش در سال ٩٢ بود و دلیل آن را می‌توان دو قطبی برجسته‌ای دانست که در جریان انتخابات رخ داد و مواضع آقای روحانی نیز اصلاح‌طلبانه‌تر شد. به طوری که می‌توان گفت در برخی موارد حتی از مواضع اصلاح‌طلبان هم فراتر رفته و مباحث جدیدی را در حوزه زنان، جوانان و اقوام مطرح کرد.

مساله مهم دیگری که باید در آینده مورد توجه قرار بگیرد، جلب رضایت افکار عمومی است. بررسی رفتار رقبای دولت در ایام انتخابات و پس از آن و با توجه به تریبون‌های پرشمار این جریان، ثابت می‌کند کماکان حراست از پایگاه اجتماعی دولت، مساله بسیار مهمی است. سهم جریان مقابل در سبد رای مردم محدود است اما به دلیل حضور در جایگاه‌های اثرگذار قدرت، به این سادگی میدان را به رقیب واگذار نمی‌کند؛ لذا آقای روحانی به عقبه رای مردم نیاز دارد. بعد از حوادث دی ماه سال ٩٦ این مباحث به صورت جدی مطرح شده و از دولت انتظار می‌رود که در این راستا اقدامات موثری انجام شود.

آقای روحانی تغییری در دیدگاه‌ها و رویکردهایش نسبت به اصلاح‌طلبان داده اما در ماه‌های اخیر مشخص شد که چنین چیزی درست نیست و ثابت شد که دولت بر مواضع و رویکردهایش مصمم است.

به هر حال جریان اصلاحات در رابطه با منتخبین خود باید خط مشی مشخصی داشته باشد و نقد و نظرهای متفاوتی هم در این باب بیان شود. نمی‌توان انکار کرد که مشکلاتی در حوزه ارتباط جریان اصلاح‌طلب با منتخبینش وجود دارد و باید در سال جاری گام‌هایی در حل این مشکل برداشته شود. آقای خاتمی به عنوان فردی با محدودیت‌های فراوان در این سال‌ها، در عین حال نقش پررنگی در حرکت این جریان سیاسی بازی می‌کند.

اما چندان نمی‌تواند به طور مستقیم پل ارتباطی اصلاح‌طلبان با دولت باشد. اگر چه او در تبیین نقشه راه اثر دارد. شورای عالی سیاستگذاری به عنوان پل ارتباطی این جریان با دولت می‌تواند نقش مهمی بازی کند اما در این راستا لازم است که به یک راهبرد موثر برسیم. این ارتباط باید نظم بیشتری پیدا کند. نباید این ارتباط به صورت موردی و مقطعی باشد. گرچه در دوره‌ای بعد از انتخابات برخی تصور می‌کردند…

هنوز شورای عالی سیاستگذاری و سایر تشکل‌های اصلاح‌طلب چنین تصمیمی را به صورت رسمی نگرفته‌اند اما از گفته‌های سیاستمداران اصلاح‌طلب این مساله بر می‌آید که باید به صورت جدی‌تر در جهت ارتباط و راضی کردن افکار عمومی برآمد. به خصوص در حوزه اقتصادی و بخش‌های دیگر باید پیام‌های معترضان را دریافت کرد. این مساله به همه مسوولان مرتبط است. کسی نباید خود را استثنا کند. در راستای اینکه گفته می‌شود باید صدای مردم را شنید، هر کدام از نهادهای کشور باید سهم خود را معلوم کنند. باید متناسب با این شنیدن واکنش داشته باشند و اقدامات‌شان را برای مردم تشریح کنند.

امروز این انتظار از جریان اصلاحات وجود دارد که به روز بوده و مطالبات مردم را در شرایط کنونی شناخته و بیان کند. آقای روحانی نیز در فضای انتخابات بر این اساس مواضع اصلاح‌طلبانه‌تری را اتخاذ کرد. زمان انتخاب وزرا و معرفی کابینه شاهد بودیم که مسائلی پیش آمد و بخشی از افکار عمومی دچار دلسردی شدند اما جریان اصلاحات از آنجا که پیش‌تر از آقای روحانی حمایت کرده و در تشکیل دولت نقش داشته، به دولت پایبند و وفادار ماند. اگرچه بخشی از کابینه انتظارات اصلاح‌طلبان را تامین نمی‌کرد اما جریان اصلاحات حمایت خود را از دولت ادامه داد. مشخصا رفتار دولت در حوزه سیاست داخلی جریان اصلاحات را راضی نکرد. جریان اصلاح‌طلب به عنوان متحد منتقد دولت راهبردهای پیشینی خود را پیگیری کرد و مادامی که دولت در مواضع، دیدگاه‌ها و عملکردش پا برجا باشد، چنانکه تاکنون بوده است، این خط مشی امتداد پیدا خواهد کرد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *