آمارهایی مثل آش نذری ملانصرالدین! – قیمت طلا و ارز

صطفی داننده در عصر ایران نوشت: محمدرضا باهنر از معروف ترین چهره‌های سیاسی اصول‌گرا که سابقه زیادی در مجلس شورای اسلامی نیز دارد در آخرین گفت‌وگوی خود اعلام کرده است که :« رای سیاه در کشورمان، یعنی کسانی که نظام و اسلام را قبول ندارند و طرفدار آمریکا و اسراییل هستند که شاید 5 میلیون نفر باشند
صطفی داننده در عصر ایران نوشت: محمدرضا باهنر از معروف ترین چهره‌های سیاسی اصول‌گرا که سابقه زیادی در مجلس شورای اسلامی نیز دارد در آخرین گفت‌وگوی خود اعلام کرده است که :« رای سیاه در کشورمان، یعنی کسانی که نظام و اسلام را قبول ندارند و طرفدار آمریکا و اسراییل هستند که شاید 5 میلیون نفر باشند.»
آمار قالیباف هم نشان می‌دهد که در آستانه 40 سالگی انقلاب، 96 درصد مردم در فقر و نداری زندگی  و با مشکلات عدیده دست و پنجه نرم می‌کنند.

جدا از این دو سیاستمدار اصول‌گرا دیگر چهره‌های سرشناس کشور هم برای سخنان خود از اعداد و ارقام استفاده می‌کنند.

شاید همین آمارهاست که باعث می‌شود برخی از افراد بدون مطالعه وارد کارزار انتخابات شوند و تصور کنند بر اساس همین آمارهایی که شنیده‌اند می‌توانند بر کرسی ریاست جمهوری یا مجلس شورای اسلامی تکیه بزنند.

یا کدام سازمان به آقای قالیباف اعلام کرده بود که 4 درصد از مردم ایران حق 96 درصد دیگر را می‌خورند و یک آب هم روش.

برخی از این آمارها شبیه ماجرای آش نذری و ملانصرالدین است. «می‌گویند روزی ملانصرالدین برای خریدن نان به نانوایی رفت و چون صف نانوایی شلوغ بود، فکری به ذهنش رسید و اعلام کرد که در کوچه بالایی آش نذری می‌دهند. مردم عوام برای گرفتن آش نذری ، صف نان را رها کردند و به سوی آدرس غلط روان شدند. هنگامی که همه رفتند، ملا در یک لحظه پیش خود فکر کرد، نکند واقعا دارند آش نذری می دهند و ما اینجا بی‌نصیب بمانیم، به همین دلیل بدون این که نان بخرد، خود نیز به دنبال عوام به سوی محل خیالی برای گرفتن آش راهی شد.»

5 میلیون نفر طرفدار آمریکا و اسرائیل در ایران آمار کمی نیست. علاقه مند هم نه طرفدار. این حرف یعنی آمریکا و اسرئیل سرمایه‌ای 5 میلیون نفری در ایران دارند.

در اینجا این دوستان باید به یک سوال ساده پاسخ دهند که این آمارها را بر چه اساسی اعلام می‌کنند.

یا این آمارها بدون پشتوانه است یا از نهادی و یا سازمانی به دست آمده است. بهتر است هر فردی که مسئولیت دارد یا مسئولیت داشته است وقتی با آمار سخن می‌گوید منبع آمار خود را اعلام کند.

 منبع اعلام آمار و ارقام در ایران مرکز آمار ایران است. نهادی که وظیفه‌اش به دست آوردن اطلاعات و آمار جمعیتی، اشتغال، بیکاری، سبک زندگی مردم و … است. تنها نهادی که می‌شود تا حدودی به آمار او استناد کرد همین مرکز آمار است.

در همین انتخابات‌های اخیر شاهد همین معنا بودیم. بسیاری از 96 درصدی که قالیباف از آنها حرف زده بود در انتخابات ریاست جمهوری به نماینده 4 درصدی‌ها رای دادند و حاضر نشدند به نماینده 96 درصدی‌ها رای دهند.

محمد باقر قالیباف هم در زمان انتخابات اعلام کرد نماینده 96 درصد مردم است و در برابر حسن روحانی که نماینده 4 درصد مردم است. شهردار سابق تهران روحانی و حامیانش را 4 درصدی‌ها نامید.

آقای باهنر به صورت صریح بگوید این آمار 5 میلیون را از کجا آورده است؟ کدام سازمان در ایران به آقای باهنر گفته است که آمریکا و اسرائیل در ایران حدود 5 میلیون طرفدار دارند.

نکند این آمارها هم جامعه را فریب دهد هم فرد آمار دهنده را. بهتر است به جای این آمارها از کلماتی مانند برخی، بخشی، عده‌ای از مردم استفاده کنیم.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *